Sanayi Boyaları

SANAYİ BOYALARI

RAPİD BOYA

Alkid reçine esaslı, hızlı kuruyan, parlak sanayi boyasıdır. Her türlü makine aksamı, tarım, ev, bahçe aletleri, traktör, römork, transformatör, oto radyatör aksamları, varil, vana, çelik dolap ve masa boyanmasında kullanılır. Metal yüzeylere iyi yapışan son kat boyadır.

Yüzey Hazırlığı ve Uygulama Şekli:

Uygulama yapılacak yüzeyler aderansı azaltacak her türlü maddeden temizlenmelidir. Metal yüzeyler ideal yöntem olan en az Sa2 ½ derecesinde kumlanmalı 6 saat içerisinde endüstriyel astar veya rapid astar ile astarlanmalıdır. Astar kurumasını tamamladıktan sonra (2 saat sonra) son kat uygulamasına geçilir. Yüzey sıcaklığı en az 10°C olmalıdır. Çiğlenme noktası civarında ve ıslak nemli yüzeylere uygulama yapılmamalıdır.

Kuruma Süresi:

20°C sıcaklıkta toz tutmama kurumasını 20-30 dakikada, dokunma kurumasını 2-3 saatte, sert kurumasını 24 saatte tamamlar. Kimyasal kurumasını en az 5 günde tamamlar.

RAPİD ASTAR

Alkid reçine esaslı, hızlı kuruyan, yarı mat parlaklığında sanayi boyası astarıdır. Her türlü makine aksamı, tarım, ev, bahçe aletleri, traktör, römork, ekovat, transformatör, oto radyatör aksamları, varil, vana, çelik dolap ve masa boyanmasından önce astar olarak kullanılır. Metal yüzeylere iyi yapışır.

Yüzey Hazırlığı ve Uygulama Şekli:

Uygulama yapılacak yüzeyler aderansı azaltacak her türlü maddeden temizlenmelidir. Metal yüzeyler ideal yöntem olan en az Sa2 ½ derecesinde kumlanmalı 6 saat içerisinde endüstriyel astar veya rapid astar ile astarlanmalıdır. Yüzey sıcaklığı en az 10°C olmalıdır. Çiğlenme noktası civarında ve ıslak nemli yüzeylere uygulama yapılmamalıdır.

Kuruma Süresi:

20°C sıcaklıkta toz tutmama kurumasını 20-30 dakikada, dokunma kurumasını 2-3 saatte, sert kurumasını 24 saatte tamamlar. Kimyasal kurumasını en az 5 günde tamamlar.

Renk

Gri ve Beyaz renklerle birlikte isteğe bağlı olarak her renk yapılabilir.

Epoksi Boya

Çift komponentli reaksiyon kurumalı epoksi reçine esaslı ve poliamid sertleştiricisi ile kürlenen epoksi son kat boyadır. Sac, galvaniz, alüminyum, ahşap ve mineral yüzeylere mükemmel yapışır. Su, deniz suyu, kimyasallar ve aşınmaya maruz kalan her türlü ahşap, metal ve mineral yüzeylerde kullanılır genel sanayi, makine üreticileri, metal korunumu ve marin uygulamalarında performansı çok iyidir.

Yüzey Hazırlığı ve Uygulama Şekli:

Uygulama yapılacak yüzeyler aderansı azaltacak her türlü maddeden temizlenmelidir. Astar kurumasını tamamladıktan sonra (4-6 saat sonra) son kat uygulamasına geçilir. Son kat boya belirtilen oranlarda sertleştirici ile karıştırıldıktan sonra ön reaksiyon için uygulama öncesi 10-15 dakika beklenmelidir. Yüzey sıcaklığı en az 10°C olmalıdır. Çiylenme noktası civarında uygulama yapılmamalıdır.

İnceltme / Karışım Oranı:

Ağırlıkça 4 kısım Epoksi Boya + 1 kısım Epoksi Boya Sertleştiricisi. İnceltme için %10-15 Epoksi Tiner kullanılmalıdır.

Kuruma Süresi:

Kalınlığa bağlı olarak dokunma kuruması 5-7 saat. Üzerine kat uygulamak için en az 18 saat beklenmelidir. Mekanik direncine 5-7 günde ulaşır.

Epoksi Antikorozif Astar

Çift komponentli reaksiyon kurumalı epoksi reçine esaslı ve poliamid sertleştiricisi ile kürlenen dolgu gücü yüksek, üzerine uygulanacak boyalar için sağlam bir temel oluşturan, iyi yapışma özelliğine sahip çinko fosfat katkılı epoksi antikorozif koruyucu astardır. Su, deniz suyu, kimyasallar ve aşınmaya maruz kalan her türlü ahşap, metal ve mineral yüzeyin astarlanmasında ve yüksek korozyon dayanımı istenen alanlarda antikorozif astar olarak kullanılır. Sac, galvaniz ve alüminyum yüzeyler üzerine mükemmel yapışır. Genel sanayi, makine üreticileri, metal korunumu ve marin uygulamalarında performansı çok iyidir.

Yüzey Hazırlığı ve Uygulama Şekli:

Uygulama yapılacak yüzeyler aderansı azaltacak her türlü maddeden temizlenmelidir.

Kuruma Süresi:

Kalınlığa bağlı olarak dokunma kuruması 3 – 4 saat.

İnceltme / Karışım Oranı:

Ağırlıkça 7 kısım Epoksi Antikorozif Astar + 1 kısım Epoksi Antikorozif Astar Sertleştiricisi. İnceltme için %10 -15 Epoksi Tiner kullanılmalıdır.

Akrilik Boya

Akrilik reçine esaslı, çift bileşenli, reaksiyon kurumalı ve alifatik izosiyanat sertleştiricisi ile kürlenen, çok uzun UV dayanımı, mükemmel fiziksel ve kimyasal direnç, iyi yayılma ve parlaklık ve mükemmel dış dayanım özellikleri gösteren bir üründür.

Yüzey Hazırlığı ve Uygulama Şekli:

Uygulama yapılacak yüzeyler, yapışmayı azaltacak eski boya filmi, yağ, toz, kir, nem, klorür, sülfat tuzları, pas, hadde kabuğu, meneviş, döküm – kaynak çapakları vb… temizlenmelidir. Daha sonra yüzey kumlanmalı ve1-2 saat içerisinde Epoksi Astar ile astarlanmalıdır. Astar kurumasını tamamladıktan sonra akrilik Boya uygulanabilir. Belirtilen oranda karıştırılan boya ve sertleştirici, homojen oluncaya kadar iyice karıştırılır.

inceltme / Karışım Oranı:

Ağırlıkça 2 A / 1 B

2k Akrilik 4+1 Astar

Boya altı ve dolgu amaçlı astar olarak kullanılır. Sac, galvaniz ve zımparalanmış yüzeye sonkatlara düzgün bir görünüm vermek amacıyla kullanılır. Dolgu gücü yüksek, sulu ve kuru zımparası kolaydır. Korozyon direnci yüksektir.

Yüzey Hazırlığı ve Uygulama Şekli:

Uygulama yapılacak yüzeyler aderansı azaltacak her türlü maddeden temizlenmeli ve kumlanmalıdır.

Tiner ile inceltilerek istenilen mikrona göre kat atılmalıdır. katlar arasında 5-10 dk. beklenerek yapılır.

Kuruma Süresi:

Kalınlığa bağlı olarak dokunma kuruması 3 – 4 saat.

İnceltme / Karışım Oranı:

Ağırlıkça 4 kısım Astar + 2 kısım Astar Sertleştiricisi. İnceltme için %10 -15 akrilik Tiner kullanılmalıdır.

 

Poliüretan Boya 4+1

Parlaklık ve parlaklık kalıcılığı yüksektir.
Yapısı sayesinde yüksek elastikiyete, mekanik ve kimyasal dayanıklılığa sahiptir.

KULLANIM ALANI

Metal ve ticari araç sektöründe yüksek kalite istenen yüzeylerde

UYGULAMA ŞEKLİ

Sprey Tabancası, Otomatik Sprey Makinası

Poliüretan Astar

Yüksek yapışma özelliğine ve korozyon direnci sahiptir.
Kuruması hızlıdır ve çok iyi yayılır.
Elastikiyeti ve darbe direnci yüksektir.
Kat üstü kat uygulaması yapılabilir.

UYGULAMA ŞEKLİ

Sprey Tabancası, Otomatik Sprey Makinası

KULLANIM ALANI

Ticari araç sektöründe ve tamir bakım amaçlı boya yenileme işlemlerinde